Operační systém

je sada programů (software) sloužících především k tomu
  • aby byly aplikačním programům zpřístupněny prostředky (hardware) počítače
  • aby vytvářel potřebné operační prostředí pro chod aplikací.
Operační systém patří mezi tzv. systémový software. Mezi jeho základní funkce patří rozdělení systémových prostředků aplikacím.

Operační systém dále umožňuje chod více aplikací současně,
rozděluje jim strojový čas,
izoluje aplikace navzájem od sebe a umožňuje jim vzájemnou komunikaci.

Aplikace má tedy ke svému chodu pouze prostor vymezený operačním systémem, pokud se tento prostor pokusí překročit tak nedojde (v dobře napsaném operačním systému by nemělo dojít) ke zhroucení počítače, ale pouze ke zhroucení aplikace samotné.

V dřívějších dobách operační systémy jako takové neexistovaly a programátor musel komunikovat s počítačem pomocí strojového kódu (na úrovni 1-0). Navíc ještě musel znát přesnou konfiguraci počítače a jednotlivých připojených zařízení. Postupem času s rozvojem výpočetní techniky se však tento postup stal neúnosným, a tak začaly vznikat první programovací jazyky.


Osobní počítače

mají operační systém rozdělen do dvou částí:

  • BIOS (Basic Input Output System) je naprogramován v paměti ROM nebo nahrán v paměti (E)EPROM (tzv. FlashBIOS) jako firmware a slouží k tomu, aby počítač po zapnutí provedl inicializaci periférií a zavedl operační systém.
  • Vlastní operační systém, který je BIOSem nahrán z diskety, pevného disku nebo jiného média. U některých menších počítačů býval i tento systém zabudován jako firmware (např. KickROM u Amigy).

Základní struktura operačního systému

  • řízení procesů a přidělování prostředků (přidělování paměti, semafory, roury - viz meziprocesová komunikace)
  • správa souborového systému (jeden nebo většinou více typů)
  • správa paměťových datových médií
  • správa textových a grafických rozhraní
    • interakce s uživatelem (textová, grafická)
  • správa síťových rozhraní
  • správa vstupně výstupních rozhraní (USB, RS-232,?)
  • správa multimediálních rozhraní (zvuková karta, ?)
  • správa ovladačů zařízení (angl. device drivers)

Přehled důležitých operačních systémů

Windows

Vývoj Windows Microsoft ohlásil na podzim roku 1983, první verze 1.01 přišla na trh ale až v roce 1985. Tyto první Windows byly dodávány na pěti 5,25palcových 360kB disketách

Mezi největší výhody MS Windows patří právě jejich masivní rozšíření. To je však zároveň pro Microsoft i omezením - vývoj trpí velkou setrvačností (viz např. problém roku 2000 "Y2K" - pouze dvouciferné ukládání letopočtu) a omezenými možnostmi Microsoftu zavádět moderní technologie ještě v době, kdy jsou nové (viz například setrvávání u BIOSu).
Součástí MS Windows je množství aplikací pro běžnou kancelářskou práci (MS Explorer, základní multimediální aplikace, atd.).
Vývoj aplikací pro platformu Windows je co do míry standardizace a chování jednotlivých aplikací různorodý (tato vlastnost aplikací není v prostředí Windows obecně na vysoké úrovni), což má mj. za následek delší dobu na zaškolení uživatelů a tedy zvyšování TCO.Od verze Windows 2000, resp. Windows XP, se nevyskytují výrazné problémy se stabilitou systému. Pro dostatečnou bezpečnost systému je potřeba důsledně dbát na pravidelné aktualizace a jeho dobrou správu více než u méně rozšířených systémů. Aktualizace systému bývá obvykle v intervalech 1 měsíce.Výhodou je široká dostupnost HW i SW v ČR a plná podpora českého prostředí.

Mac OS

Macintosh Operating System ? je označení původního operačního systému pro počítače Macintosh firmy Apple. Tento systém se používal na počítačích Macintosh od roku 1984 do začátku 21. století. Během posledních let svého používání přestal systém vyhovovat rostoucím nárokům a hledala se náhrada. Tou se nakonec stal Mac OS X, který na Mac OS navazuje číslováním (X je zde bráno jako římská číslice) a částečně grafickým rozhraním, ale liší se implementací.


MAC OS X

Mac OS X je operační systém určený pro počítače Macintosh. Vznikl kombinací unixového NeXTSTEPu a původního operačního systému pro Macintosh ? Mac OS. Do komerčního provozu byl uvolněn v březnu roku 2001.

Systém Mac OS X je plně přizpůsoben počítačům Macintosh. Ačkoliv na Macích můžete spustit Windows, opačně to možné není. Politika Applu ? vývoj vlastního hardwaru i softwaru eliminují problém s jejich nekompatibilitou. Apple nehodlá umožnit spuštění Mac OS X na PC (= počítač platformyx86, který nepoužívá EFI a není elektronicky označen jako Mac). Přesto je možné (nelegálně) na některých PC operační systém Mac OS X rozběhnout. Tato verze se kvůli svému způsobu vzniku (hackerská úprava části kódu) někdy nazývá Hackintosh.

Přes - ve srovnání s neznačkovými PC - vyšší pořizovací náklady počítačů Apple Macintosh je výhodou také nižší TCO, mj. z důvodu nižšího nákladu na support. Studii TCO v rámci platforem zpracovala fa. Gartner. Logickým předpokladem je, že s přechodem na procesory Intel pořizovací náklady Apple HW klesnou.

Nevýhodou je menší podpora ze strany výrobců a prodejců HW, nicméně největší výrobci periferií tuto platformu standardně podporují (HP, Epson?) a podpora se od doby uvedení Mac OS X rozšiřuje.

Občasné problémy bývají také s dostupností HW v ČR a s lokálními zvláštnostmi (podpora českého prostředí při vývoji OS není 100%).

Symbian

Symbian OS je proprietární operační systém, který byl navržen pro využití v mobilních zařízeních (tzv. ?chytrých telefonech? ? smartphone). Doplňují ho knihovny, grafické uživatelské rozhraní a referenční implementace nástrojů, které vytvořila firma Symbian Ltd. Symbian OS je následovníkem systému EPOC používaného v kapesních počítačích Psion a běží výhradně na procesorech ARM. V současné době se jedná o operační systém reálného času.

Do systému může uživatel přidávat nativní aplikace, které však závisí na verzi použitého operačního systému. Symbian je dnes používán především v mobilních telefonech značky Nokia.

MS-DOS

(International Business Machines) spolu se společností Počátky operačního systému MS-DOS se datují k 12. srpnu 1981. Společnost IBMIntel dokončovaly na počátku 80. let počítač pro širokou veřejnost s názvem IBM PC 5150.Cena PC 5150 byla v přepočtu asi sto tisíc korun. Počítač obsahoval procesor Intel 8086 o taktu 4,77 MHz, paměť 64 kB RAM, černobílý monitor, klávesnici, disketovou mechaniku a Microsoft Disk Operating System (zdarma). Za jiné operační systémy (i kvalitnější) musel zákazník zaplatit nemalou částku. Přesto tento počítač dosáhl během několika měsíců neuvěřitelného rozšíření (až milion prodaných kusů). Třebaže byl MS-DOS zastaralý, jen málo zákazníků si vybralo něco jiného.

UNIX

UNIX (původně Unics, podle Unary Information and Computing Service) je víceúlohový a víceuživatelský operační systém, který je implementován na mnoha hardwarových platformách.Na bázi UNIXu je založeno velké množství dnes používaných operačních systémů na serverech, na pracovních stanicích a na osobních počítačích. V prostoru mezi dvěma základními směry (SYSTEM V a BSD Unix) vzniká celá řada variant a klonů tohoto operačního systému, které vyvíjí zejména různé firmy pro jimi vyráběné hardwarové platformy.V devadesátých letech začaly vznikat nekomerční systémy na bázi UNIXU. V těchto letech vznikaly NetBSD, FreeBSD, OpenBSD (nekomerční UNIXy typu BSD) a také LINUX (reprezentující dnes mezi nekomerčnímy systémy na bázi UNIXU druhou větev Unixu zvanou System V).

LINUX

Linux je celý jeho je jádrem (kernelem) několika počítačových operačních systémů. Je známým příkladem svobodného softwaru a vývoje open source softwaru ? na rozdíl od proprietárních operačních systémů jako Microsoft Windows či Mac OSzdrojový kód volně k dispozici pro veřejnost a kdokoli jej může svobodně používat, upravovat a dále distribuovat.Zpočátku byl Linux vyvíjen a používán zejména jednotlivými nadšenci. Časem ale získal podporu velkých společností jako IBM, Hewlett-Packard a Novell pro využití na serverech, a poslední dobou získává popularitu i na desktopovém trhu. Zastánci a analytici připisují jeho úspěch nezávislosti na dodavateli, nízkých nákladech, flexibilitě, bezpečnosti a spolehlivosti.inuxové jádro a mnoho dalších GNU komponent je licencováno pod GNU General Public License (GPL). Zdrojové kódy software pod GPL mohou být svobodně upravovány a používány, šířeny však musí být opět pod GPL

Linux se převážně používá jako jádro GNU/Linuxových distribucí (zkráceně též distro). Ty jsou sestavovány jednotlivci, týmy dobrovolníků, ale i komerčními firmami za cílem finančního zisku. Typická distribuce zahrnuje jádro, další systémový a aplikační software spolu s prostředky, jak celý systém nainstalovat na počítač. Různé distribuce byly vyvinuty k různým účelům.

Přehled distribucí

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam distribucí Linuxu.
  • Arch Linux ? http://www.archlinux.org/
  • Danix (česká distribuce) ? http://www.danix.cz/
  • Debian ? http://www.debian.org/ (www.debian.cz ? česky)
  • Fedora ? http://fedoraproject.org/ (fedora.cz ? česky)
  • Gentoo ? http://www.gentoo.org/ (gentoo.cz ? česky)
  • Knoppix ? http://www.knoppix.net/
  • Mandriva (dříve Mandrake) ? http://www.mandrivalinux.com/ (MandrivaLinux.cz ? česky)
  • Mint (vychází z Ubuntu) - http://www.linuxmint.com/
  • Red Hat Enterprise ? http://www.redhat.com/
  • Slackware ? http://www.slackware.org/
  • Slax ? http://slax.linux-live.org/
  • Sourcemage ? http://www.sourcemage.org/
  • SuSE ? http://www.suse.com/
  • Ubuntu ? http://www.ubuntulinux.org/ (ubuntu.cz ? česky)
  • Kubuntu ? www.kubuntu.org




Naposledy změněno: čtvrtek, 29. října 2015, 10.56