Tabulkové procesory
Tabulkové procesory
Tabulkový procesor
Je program, nebo systém pro správu a organizaci dat ve formě textu. Jsou určené pro zprávu dat převážně číselného charakteru. Tato data program zpracovává podle výrazů, či vzorců. Zpočátku byl určen zejména pro finanční výpočty a vybaven pro tyto úkony specifickými funkcemi.
Tabulkový procesor jako program je dnes hojně integrován do kancelářských balíků. Například MS Office resp. MS Excel a Open Office resp. Calc.
Využití
Tabulkové procesory jsou dnes jedním z nejpoužitelnějších a také nejpostradatelnějších programů. Je pro ně široké využití zejména díky přehlednosti a správě vložených dat. Veliká výhoda je především v intuitivnosti, rozšířenosti a podobnosti (např. Excel a Calc), díky kterým mohou být nasazeny v každé firmě, domácnosti či ve státní správě, kde, po zaučení, může s těmito programy pracovat téměř každý s průměrnou zkušeností práce na počítači bez znalosti složitých programových jazyků a struktur.
Jejich hlavní využití spočívá v ekonomii a účetnictví, kde lze s jejich pomocí provádět jinak složité sčítání příjmů, výdajů a dalších hodnot a z nich vypočítávat zisky, daně a mít tak přesný přehled o hospodaření. Zpětná kontrola je pak otázka zlomku času oproti revizi účetních knih. Většina dnešních tabulkových editorů je tedy dnes pro tyto výpočty vybavena finančními, statistickými a matematickými funkcemi. Další využití nalezneme ve statistice, medicíně a jiných oborech s nutností matematických výpočtů.
Samozřejmostí je také možnost tisknutí vložených údajů do přehledných grafů (koláčové, čarové, sloupcové)
Vybrané procesory
Tabulkové procesory jsou využívány na široké platformě přístrojů - PC, Notebook, Palm, PDA, Smartphone, specifické terminály ve výrobě a další lišících se svými architekturami a také operačními systémy. My se zaměříme především na ty, určené pro OS Windows, GNU/Linux a MacOS.
MS Office - MS Excel
Microsoft Excel je tabulkový procesor od firmy Microsoft pro operační systém Microsoft Windows a počítače Macintosh. Už od verze 5 z roku 1993 má dominantní postavení na trhu. Své soubory ukládá především do formátu xls. Dnes se prodává hlavně jako součást kancelářského balíku Microsoft Office.
<!--[if !vml]--> OpenOffice.org Calc
OpenOffice.org Calc je open source tabulkový procesor z kancelářského balíku OpenOffice.org. Jedná se o konkurenta Microsoft Excel z balíku Microsoft Office, ale v současné době nedosahuje plně jeho kvalit. Své dokumenty ukládá do souborového formátu OpenDocument, ale dokáže pracovat i s .xls soubory z Microsoft Excel.
<!--[if !vml]--> Gnumeric
Gnumeric je malý, ale vysoce funkční tabulkový procesor napsaný v GTK+, díky kterému je také portován pro spoustu operačních systémů: Linux, FreeBSD, Windows.
<!--[if !vml]--> Lotus 1-2-3
Lotus 1-2-3 je tabulkový procesor od Lotus Software společnosti IBM. Má velikou historii. Vyvíjený je již od roku 1983, kdy vytlačil z výsluní první, v té době nejúspěšnější, tabulkový procesor VisiCalc.
Historie
Myšlenka elektronického zpracování tabulek byla poprvé načrtnuta v knize Budgeting Models and System Simulation od Richarda Mattessicha. Část zásluhy na vzniku tabulkových procesorů lze přičíst i pánům jména Pardo a Landau, kteří podali patent (U.S. Patent číslo 4 398 249) na některé algoritmy v r. 1970. Patent byl odmítnut, ale následná žaloba byla uznána, čímž byl dán základ k softwarovým patentům. Samotný vynález tabulkového procesoru ale náleží Danu Bricklinovi, který napsal v r. 1979 první tabulkový procesor VisiCalc.
V první polovině 80. let byl nejrozšířenějším tabulkovým procesorem Lotus 1-2-3. Z mnoha jeho konkurentů se jako nejúspěšnější ukázal Microsoft Excel. Ten slavil úspěchy se svým grafickým uživatelským rozhraním a využitím myši nejprve na počítačích Macintosh (od r. 1985), pak i na IBM PC s Microsoft Windows.
S nástupem Web 2.0 služeb se v poslední době objevila celá řada online kancelářských balíků, jejichž součástí jsou i tabulkové procesory, které se svými možnostmi vyrovnají desktopovým aplikacím o generaci starším.
Formáty souborů
CSV
CSV (Comma-separated values, hodnoty oddělené čárkami) je jednoduchý souborový formát určený pro výměnu tabulkových dat. Soubor ve formátu CSV sestává z řádků, ve kterých jsou jednotlivé položky odděleny znakem čárka (,). Hodnoty položek mohou být uzavřeny do uvozovek ("), což umožňuje, aby text položky obsahoval čárku. Pokud text položky obsahuje uvozovky, jsou tyto zdvojeny.
Jelikož se v některých jazycích včetně češtiny čárka používá v číslech jako oddělovač desetinných míst, existují varianty, které používají jiný znak pro oddělování položek než čárku, nejčastěji středník, případně tabulátor (taková varianta se pak někdy označuje jako TSV, Tab-separated values). Variantu se středníkem (ale stále pod názvem CSV) používá např. česká verze Microsoft Excel.
Díky jednoduchosti, nenáročnosti a čitelnosti i bez specializovaného software se tento formát používá pro výměnu informací mezi různými systémy. Ke stejnému účelu se dnes používá i modernější a univerzálnější (ale složitější) formát XML.
ODF
Formát OpenDocument (ODF) neboli OASIS Open Document Format for Office Applications (OASIS otevřený formát dokumentu pro kancelářské aplikace) je otevřený souborový formát určený pro ukládání a výměnu dokumentů vytvořených kancelářskými aplikacemi. ODF zahrnuje textové dokumenty (jako např. poznámky, knihy, dopisy aj.), prezentace, tabulky, grafy a databáze. Standard ODF byl vyvinut sdružením OASIS a vychází ze staršího souborového formátu používaného aplikacemi OpenOffice.org. Formát ODF (i OpenOffice.org) je založen na XML.
XLS
Defaultní formát Microsoft Excel. Soubory typu xls jsou binární. Specifikace k souborům typu xls byla společností Microsoft již zveřejněna, tudíž systémy společností třetích stran většinou xls podporují.
DBF
Je to výchozí formát pro dBase, program pro systém řízení báze dat. Ten se hojně využívá v mnoha dalších aplikacích, kde je potřeba jednoduchý formát pro uchování strukturovaných dat.