Operační systém obecně

Operační systém je sada programů (software) sloužících především k tomu, aby byly aplikačním programům transparentním způsobem zpřístupněny prostředky (hardware) počítače, aby vytvářel potřebné operační prostředí pro chod aplikací. Operační systém patří mezi tzv. systémový software. Mezi jeho základní funkce patří rozdělení systémových prostředků aplikacím. Systémovými prostředky je míněn nejen hardware (operační paměť, disk, periferní zařízení), ale také strojový čas a přístup ke komunikačním tokům , dále pak systémové prostředky nehmotné povahy (například sada fontů).

Osobní počítač

Osobní počítače mají operační systém rozdělen do dvou částí:

  • BIOS (Basic Input Output System) je naprogramován v paměti ROM nebo nahrán v paměti (E)EPROM (tzv. FlashBIOS) jako firmware a slouží k tomu, aby počítač po zapnutí provedl incializaci periférií a zavedl operační systém.
  • Vlastní operační systém, který je BIOSem nahrán z diskety, pevného disku nebo jiného média. U některých menších počítačů býval i tento systém zabudován jako firmware (např. KickROM u Amigy).

Úkolem operačního systému je poskytovat programátorům aplikací jednotný přístup zejména k datům na disku, k síti a vstupním a výstupním zařízením (klávesnici, myši (polohovací zařízení), joysticku, grafické kartě, tiskárně ap.). Moderní operační systémy umožňují multitasking (současný běh více programů) a obsahují velmi vyvinutou a konfigurovatelnou podporu ostatních programů a mají složitější strukturu.

Microsoft Windows

mw


Microsoft je největší softwarovu firmou na světě. Tato americká společnost sídlí na západním pobřeží USA ve městě Redmond. Pobočky a zastoupení má po celém světě. Vznikla v roce 1975, kdy ji založili Bill Gates a Paul Allen.

Je zajímavá z několika hledisek:

  • je největším výrobcem softwaru na světě
  • má dominantní postavení na trhu operačních systémů a kancelářských aplikací
  • její zakladatelé dnes patří mezi nejbohatší lidi této planety
Microsoft Windows je řada grafických víceúlohových operačních systémů společnosti Microsoft. Až na výjimky jsou určené pro osobní počítače (PC) s procesory Intel kompatibilními; kombinace tohoto hardware a systémů Microsoft Windows se někdy nazývá platforma Wintel.Současným vlastníkem firmy Microsoft je Bill Gates.


Historie Windowsů

Windows 1.0

Windows 1.0 byl 16-bitový operační systém uvolněný 20. listopadu 1985 společností Microsoft. Jednalo se o první pokus o implementaci víceúlohového graficky orientovaného operačního systému na platformě PC. pro myši, klávesnice, tiskárny apod., které nebyly spravovány DOSem. Zvláštností tohoto systému bylo, že okna se nemohla překrývat, ale byla řazena do fronty.

Windows 2.0

Windows 2.0 byly vydány 23. listopadu 1987. Windows umožňují překrývat jednotlivá okna aplikací přes sebe. Tato verze také představila manipulaci s okny jako je minimalizovat a maximalizovat.První verze Microsoft Word a Microsoft Excel. Vyvojářská podpora se podstatně zvýšila s touto verzí. Windows 2.03 byly vydány v lednu 1988


Windows 3.0

Microsoft Windows 3.x je třetí verze grafické nadstavby (GUI) pro DOS vydaná v květnu 1990 firmou Microsoft. Existuje i verze Windows 3.x v češtině.Windows 3.x podporovaly (podobně jako předchozí verze) pouze kooperativní multitasking. To mělo za důsledek fakt, že jediná aplikace mohla zcela zablokovat chod celého systému.

Za jeden z nejpotřebnějších programů můžeme považovat Správce souborů (File manager, winfile.exe), který byl v mnohem podobný dnešnímu Průzkumníku , obsahovaly aplikace jako Poznámkový blok (notepad.exe), Write (write.exe, dnešní WordPad), Malování (Paintbrush, pbrush.exe) atp. Kromě první verze 3.0 obsahovaly Windows také Windows Media Player (uměl přehrát WAV, MIDI a AVI).

Windows 95

Windows 95 (pracovní název Chicago) je smíšený 16bitový/32bitový grafický operační systém uvedený na trh 24. srpna 1995 společností Microsoft Corporation.

Windows 95 je přímým následníkem dříve oddělených produktů firmy Microsoft MS-DOS a Windows.Windows 95 používá ke spuštění MS-DOS 7.0, který je v něm obsažen (ale většinou je před uživateli ukrytý).S příchodem Windows 95 se objevuje tlačítko Start, Správce úloh a Plocha.

Windows 98

vydaný společností Microsoft 25. června 1998, součást řady operačních systémů Microsoft Windows. Systém Windows 98 je velice podobný o něco staršímu systému Windows 95, mezi novinky patří lepší podpora sběrnic AGP a USB, podpora pro více monitorů a vyšší stabilita systému.

I dnes patří Windows 98 k velice rozšířeným operačním systémům, odhaduje se, že se používají na zhruba čtvrtině počítačů, hlavně těch starších, protože mají nízké hardwarové nároky.

Na rozdíl od řady Windows NT se stále jedná o hybridní 16/32-bitový systém, který měl časté problémy s nestabilitou a pády do modré obrazovky s chybovým hlášením, které se přezdívalo ?Modrá obrazovka smrti? (Blue screen of death, BSOD).

bsod

Windows ME

Byl vydán 14. září 2000. Je víceméně vylepšením stávajících Windows 98 a je posledním systémem běžícím jako nadstavba nad MS-DOS. (Další produkty používají už výhradně jádro založené na Windows NT). Jako jsou Windows 2000 určeny na práci a nasazení ve firmách, Windows Me se zaměřují na domácí uživatele.

Windows Me přebírají nový vzhled z Windows 2000. Mají vylepšenou stabilitu, ovšem bezpečnosti jádra Windows NT se rovnat nemohou.

Windows NT

Windows NT je plně 32 bitový operační systém firmy Microsoft pro osobní počítače. Jeho následníkem byl operační systém Windows 2000. Přestože se firma rozhodla z obchodních důvodů dále nepoužívat přívlastek NT (New Technology, česky nová technologie), vycházejí i následovníci Windows NT ze stejného jádra operačního systému.

V současné době se poslední verze operačních systémů, založených na technologii NT jmenují:

  • Windows XP
  • Windows Server 2003
  • Windows Vista
  • Windows Server 2008

Windows 2000

Windows 2000 (Windows NT 5.0) je operační systém vytvořený společností Microsoft roku 2000. Je založen na jádru Windows NT, obohaceném uživatelským rozhraním z Windows 9x.

Je určen především k práci, podpora počítačových her je slabší. Je vydáván ve čtyřech verzích: Professional, Server, Advanced Server a DataCenter Server. Obsahuje podporu Plug-and-play, DirectX (verze 7.0), Internet Explorer (verze 5.01) a souborového systému NTFS, Byla také poprvé představena funkce spánku ? uložení veškerého obsahu paměti na pevný disk.


Windows XP

Je určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích, laptopech či mediálních centrech. Zkratka ?XP? vychází z anglického slova experience (v překladu zkušenost). Systém byl vyvíjen pod kódovým označením Whistler . Jedná se o přímého následníka operačního systému Windows 2000. Je tak prvním operačním systémem od společnosti Microsoft, který je určen jak pro domácí užití, tak pro nasazení ve firmách. Je založen na 32bitové architektuře, ve verzi ,,64-bit Edition" na 64bitové architektuře, kterou ale musí podporovat procesor (např. AMD Athlon 64, Intel Itanium atd.), a na jádře systému Windows NT.

Windows XP byl poprvé uvolněn 25. října 2001 a v současné době se jedná o nejvíce používanou verzi tohoto operačního systému. Od svého uvedení na trh se dočkal dvou velkých aktualizačních balíčků, z nichž hlavně Service Pack 2 (zkráceně SP2) systém výrazně pozměnil a přidal některé nové bezpečnostní prvky. Třetí servisní balíček je očekáván v první polovině roku 2008 (dle informací z prosince 2006), tedy až po vydání Windows Vista. 25. dubna 2005 byl vydán Microsoft Windows XP v 64 bitové verzi.

Operační systém Windows XP je k dispozici v několika variantách:

  • Windows XP Professional Edition
  • Windows XP Home Edition
  • Windows XP 64-bit Edition
  • Windows XP Media Center 2005
  • Windows XP Tablet Edition
  • Windows XP Corporate
  • Windows XP Embedded
  • Windows Fundamentals for Legacy PCs
  • Windows XP Starter Edition
  • Windows XP Edition N

Windows XP mají zásadně vylepšený vzhled (od verze Windows 95 až k Windows 2000 to byly spíše malé úpravy) a kompletně přepracovanou nabídku Start. Byla také upravena řada dalších maličkostí (jiné ovládací panely, přihlašovací obrazovka). Také doba spuštění systému se, oproti minulým verzím Windows, zkrátila. Windows XP se prezentují se jako čistě multimediální a zábavní systém.Mezi další novinky se řadí rychlé přepínání uživatelů, funkce vzdálené pomoci či integrovaná podpora vypalování CD/DVD.

Windows Vista

Windows Vista je nejnovější verze operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Oficiální název Windows Vista byl představen 22. července 2005 (slovo vista znamená výhled, rozhled). Celosvětový prodej Visty v hlavních světových jazycích byl oficiálně zahájen 30. ledna 2007, česká verze se začala prodávat 1. března.

Microsoft jako tzv. ?pilíře Visty? označuje:

  • Základní technologie: v základní struktuře operačního systému byly provedeny zásadní úpravy, kam patří mimo jiné využití technologie .NET Framework, nový grafický a zvukový subsystém,

Přehled novinek

Aero- nové grafické rozhraní

Vyhledávání - nové vyhledávání na principu indexových souborů

Vestavěná podpora pro vypalování DVD, včetně podpory pro systém Mt. Rainier.

Systém Ximage pro ukládání diskových obrazů, zkracující instalaci Windows Vista na cca 15 minut (oproti cca 40 typickým v dřívějších verzích).

Nativní podpora formátu RAW, který se používá ve většině profesionálních digitálních fotoaparátů.

Vestavěná podpora pro RSS, včetně API pro další programy.

Vylepšené šifrování souborů, snadno umožňující chránit data na přenosných paměťových médiích či noteboocích.


Microsoft vydal celkem 6 různých edicí:

  • Windows Vista Starter ? obdoba Windows XP Starter pro rozvojové země (cena v přepočtu asi 1500-2500 Kč). Zatím se neuvažuje o jejím prodeji v ČR.
  • Windows Vista Home Basic ? základní nabídka pro domácí uživatele - odpovídá dřívějším Windows XP Home Edition.
  • Windows Vista Home Premium ? prémiová nabídka pro domácí uživatele, obsahuje grafické rozhraní Aero, aplikace Media Center a Tablet PC
  • Windows Vista Business ? nástupce Windows XP Professional Edition. Obsahuje nástroje pro kancelář a firemní prostředí.
  • Windows Vista Enterprise ? edice Business, rozšířená například o ochranu čipem TPM a Virtual PC 2007.
  • Windows Vista Ultimate ? vše z výše zmíněných edicí, navíc obsahuje Windows Ultimate Extras, které nabízí jako jediná edice výhody pro vlastníky nejvyšší edice Windows, například 36 jazyků zdarma mezi kterými je možné se přepínat [1], dále jako jediná verze obsahuje obě instalační média pro platformy x86 a x64.

Příkazový řádek


Příkazový řádek (nebo CLI, zkratka za Command line interface) představuje uživatelské rozhraní, ve kterém uživatel s programem nebo operačním systémem komunikuje zapisováním řádek textových příkazů. V nejjednodušší podobě program zobrazí prompt, uživatel zapíše příkaz následovaný parametry, řádek ukončí, a program příkaz vykoná.


Příkazový řádek je nejvíce známý z operačního systému MS-DOS, z příkazového interpreteru command.com, nebo z různých shellů v unixovém prostředí. Použití je ovšem daleko širší, a výsledkem CLI ovládání mohou být i grafické výstupy.




Naposledy změněno: čtvrtek, 29. října 2015, 10.56