Maturitní práce 2016 - Jakub Drabik
ConnVeló
Vyhledávejte cyklistické vyjížďky ve vašem okolí a spojte se tak s dalšími uživateli se stejným zájmem. Pokud žádnou takovou nenajdete, vytvořte si svou.
Tato aplikace je jakousi sociální sítí spojující nadšence v cyklistice. Nápad byl daný Davidem Prchlíkem, který s ním za mnou přišel, a spolu jsme promysleli veškeré funkcionality a na mě bylo ono zadání vypracovat. Jak je patrné z popisu stránky, primárním cílem je uživatele pobídnout k vyhledávání vyjížděk v okolí a následně je mu až nabídnuta možnost samotnou událost vytvořit. Tento postup byl zvolen kvůli možným duplikacím nebo zbytečně blízkým startovacím polohám – cílem je cyklisty propojit.
Je důležité podotknout, že uživatel může aplikaci používat i bez registrace a při zadání účasti k určité vyjížďce je veden jako bezejmenný host. Registrace eliminuje tuto anonymitu a dává uživateli možnost shlédnout naplánované vyjížďky. Při registraci postačí zadat pouze e-mail a heslo, nic více.
Vyhledávání se skládá z pouhých pár prvků a to zadání mé polohy, datum a rychlost. Vyhledávání polohy je napojené na Google Mapy přes jejich API a je obohaceno o vyhledávání jedním kliknutím skrze HTML5 Geolocation a pro přihlášené uživatele zde bude možnost mít zvolenou lokaci vlastního domova a poté jedním kliknutím bude ona lokace zadána.
Datum je využíváno jako výchozí bod a jako poslední položka je zde rychlost, která se momentálně skládá ze tří možností a to pomalá, střední a rychlá.
Výsledky vyhledávání se skládají ze dvou fází a to přesné, dle zadaných parametrů a poté přibližné. V případě nalezené trasy může uživatel potvrdit účast, a jak již bylo řečeno, v případě, že je přihlášen, je ona událost zobrazena v jeho přehledu. Startovní pozice se hledají v okruhu 50 km od zadané polohy.
Událost se skládá pouze ze startovní pozice a času, orientačního konce a rychlostní náročnosti. Dále je doplněna o počet zúčastněných. Smyslem je, aby zúčastnění byli ve stanovený čas na stanoveném místě, a jízda může začít.
V případě nenalezené či nevyhovující události může uživatel přejít k samotnému vytváření, při němž je mu poskytnuta interaktivní mapa s možností textového vyhledávání a definicí času.
Aplikace využívá Nette Frameworku, je tedy napsaná v PHP, konkrétně ve verzi 5.6. Pro stažení externích knihoven je použit správce PHP závislostí. Použitá databáze je MySQL. Co se front-end části týče, i ta používá správce závislostí včetně automatizačních nástrojů pro snadnější vývoj a framework, který je sadou nástrojů usnadňující práci s typografií, tvorbu layoutu, vytváření elementů uživatelského rozhraní a zároveň ošetřující zobrazování napříč platformami.
Aplikace v testovacím provozu běží na cloudu, který umožňuje škálování a podrobné informace o životním cyklu serveru, jako jsou přístupy, pády atd.